Stowarzyszenie-Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari
2016-05-12

Spotkanie uczestników warsztatów WCEO z płk. w st. spocz. Bolesławem Siemiątkowskim

http://wceo.com.pl/index.php/sample-sites-2/wydarzenia/1184-warsztaty-na-temat-metodyki-i-organizacji-podrozy-historyczno-wojskowych-kurs-na-kierownika-wycieczek-szkolnych-10-13-maja-2016-r

Spotkanie uczestników warsztatów Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej - żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej - z płk. w st. spocz. Bolesławem Siemiątkowskim.

 

Tradycja i współczesność oręża polskiego jako ważny element edukacji i kształtowania postaw patriotycznych młodego pokolenia" to jeden z tematów „Warsztatów na temat metodyki i organizacji podróży historyczno-wojskowych” przeprowadzonych w dniach 10-13 maja 2016 roku przez Oddział Kultury Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej dla kierowników i instruktorów z klubów wojskowych oraz żołnierzy realizujących zadania z zakresu organizacji wypoczynku i imprez turystyczno-krajoznawczych dla uczniów klas mundurowych oraz młodzieży z organizacji proobronnych i związków strzeleckich.

Program czterodniowych warsztatów obejmował łącznie 28 godzin dydaktycznych: 16 godzin zajęć nt. metodyki, organizacji i przeprowadzania podróży historyczno-wojskowych (w tym zajęcia teoretyczne, podróż historyczna z prelekcjami w salach tradycji i miejscach pamięci historycznej) oraz 10 godzin kursu na kierownika wycieczek szkolnych.

Część zajęć poświęcona była zagadnieniom edukacyjnym związanym z kształtowaniem postaw patriotycznych młodzieży, uświadamianiu historycznemu społeczeństwa i popularyzacji tradycji orężnych Wojska Polskiego. Do udziału w zajęciach Liliana Tryka z Oddziału Kultury WCEO zaprosiła pana płk. w st. spocz. Bolesława Siemiątkowskiego, wiceprezesa Klubu VM.

 

Przez ponad dwie godziny słuchacze warsztatów uczestniczyli w lekcji żywej historii, wysłuchali wspomnień wojennych, które w bezpośrednim przekazie od uczestnika wydarzeń, przekazane w wielu momentach ze spontaniczną, prawdziwą dawką emocji i wzruszeń, stanowiły wyjątkowe i niepowtarzalne przeżycie. Zawsze można bowiem doczytać, zobaczyć film czy wystawę, ale nic tak nie porusza serc i wyobraźni, jak rozmowa, dotknięcie pamiątek, uścisk dłoni Bohatera… A na zakończenie - koniecznie pamiątkowa fotografia i autograf (po tym spotkaniu tym bardziej szczególny, że zamieszczony w książce Pana Pułkownika pt.: „Twierdzą nam będzie każdy próg. Moja wojna”, którą Autor wręczył każdemu uczestnikowi warsztatów).

W spotkaniu z płk. Bolesławem Siemiątkowskim wzięło udział 25 pracowników resortu obrony narodowej i żołnierzy z całej Polski: z Międzyrzecza, Gliwic, Mińska Mazowieckiego, Inowrocławia, Niska, Krakowa, Gdyni, Dziwnowa, Krosna Odrzańskiego, Orzysza, Koszalina, Świętoszowa, Bielska-Białej, Tomaszowa Mazowieckiego, Grójca oraz Warszawy.

lilianat

 

 


GALERIA "Spotkanie żołnierzy i pracowników wojska z płk. w st. spocz. Bolesławem Siemiątkowskim"