Stowarzyszenie-Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari
2016-12-09

75. rocznica bitwy o Tobruk

9 grudnia 2016 roku przedstawiciele naszego Stowarzyszenia: płk w st. spocz.  Danuta Gałkowa, płk w st. spocz. Bronisław Maciaszczyk i mjr Włodzimierz Tryka uczestniczyli w uroczystych obchodach 75. rocznicy bitwy o Tobruk, zorganizowanych pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Zaproszenie do Klubu VM skierował minister Józef Kasprzyk, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Uroczystości zainaugurowano Mszą Świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie w intencji żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, słynnych „szczurów pustyni”, następnie, w południe, odbyła się uroczysta zmiana posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza i Apel Poległych, po czym złożono wieńce i wiązanki. Ceremonię zakończyła defilada pododdziałów Wojska Polskiego.

Składając hołd żołnierzom walczącym bohatersko w szeregach sił sprzymierzonych w obronie tobruckiej twierdzy, uczciliśmy ich bohaterską, pełną determinacji walkę, która przyczyniła się do jednej z pierwszych znaczących porażek Państw Osi podczas II wojny światowej. Jak podają źródła, straty aliantów w tej bitwie zostały oszacowane na przynajmniej 4000 żołnierzy, w tym 109 Polaków.

Uroczystości rocznicowe zakończyło spotkanie okolicznościowe w Pałacu Belwederskim, które uświetnił występ chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Uczestnikom spotkania zaprezentowano też film z materiałem wspomnieniowym uczestnika bitwy o Tobruk, Kawalera Orderu Virtuti Militari, płk. Mieczysława Heroda (film ten udostępniliśmy też na naszym profilu Fecebook).

[Fot.: Internet - Uds.KiOR, DGW, brepwp]

lilianat