Stowarzyszenie-Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari
2016-12-15

Rozpoczęła się XXII edycja Konkursu Historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego"

Rozpoczęła się kolejna, już 22. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. mjr. Marka Gajewskiego z cyklu „LOSY ŻOŁNIERZA I DZIEJE ORĘŻA POLSKIEGO”. W tym roku tematem konkursu jest: „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768-1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego - za wolność Waszą i Naszą”. Zawody finałowe (ostatni etap eliminacji) i uroczyste zakończenie Konkursu odbędą się w czerwcu następnego roku.

7 listopada odbyły się konkursy szkolne (I etap), a wczoraj, 15 grudnia, uczniowie zmagali się z zadaniami II etapu „rejonowego”.

Klub VM z satysfakcją patronuje temu wspaniałemu przedsięwzięciu :) !

Mija już 9 lat, odkąd współpracujący z nami mjr Włodzimierz Tryka, współorganizator z WCEO i członek Komisji Konkursu, zainteresował nas tym przedsięwzięciem i zainicjował objęcie Patronatu Honorowego przez Klub VM. Do ubiegłego roku patronowaliśmy również Olimpiadzie Tematycznej, gdyż te dwa przedsięwzięcia od lat realizowane były razem. Od 9 lat przyglądamy się tej wspaniałej edukacyjnej imprezie uczniowskiej, która integruje młodzież zafascynowaną historią Polski i Wojskiem Polskim. Niezmiennie, z niesłabnącym zachwytem oraz uznaniem słuchamy imponujących wyników i wniosków zapisanych w końcowym protokole. Przedsięwzięcie nie jest tylko zmaganiem konkursowym. Organizatorzy dbają również o rekreację i przyjemności turystyczne, sprytnie "przemycając" dodatkowe informacje, poszerzając wiedzę młodzieży nt. wojska. Gdyby nie udział w Konkursie, wielu z nich zapewne nigdy nie miałoby okazji zobaczyć wielu miejsc, uczestniczyć w ciekawych, niecodziennych spotkaniach. Tym bardziej, że niektórzy przyjeżdżają do Warszawy z bardzo odległych, często niewielkich miejscowości w Polsce. 

W tegorocznej edycji wzięło udział około 15 tys. (!) uczniów z całej Polski. Jest to jedyny w swoim rodzaju konkurs, który trwa właściwie cały rok (zawody finałowe i uroczyste zakończenie tradycyjnie odbywa się w czerwcu), obejmuje szkoły z całej Polski, a jego uczestnicy muszą wykazać się szeroką wiedzą nt. dziejów historycznych, broni, sprzętu, umundurowania, a także literatury i architektury danej epoki.

Wszystkim uczestnikom życzymy wytrwałości w tej niełatwej drodze do finałowego czerwca i powodzenia! Ale, tak naprawdę, to wszyscy jesteście zwycięzcami!
Zakres materiału, który trzeba poznać, na każdym etapie daleko wykracza poza program szkolny! Mamy nadzieję, że Nauczyciele to docenią i „posypią” się same „6-tki” :) I niech to osłodzi gorycz tym, którym zabraknie trochę szczęścia, aby dojść do Gali Finałowej.

A my, jak co roku, będziemy z Wami i przygotujemy pamiątkowe dyplomy i medale :)

Pozdrawiamy wszystkich Uczestników Konkursu,  Nauczycieli i Organizatorów.

Zarząd Klubu VM

Tak było w poprzednich edycjach:

http://wceo.com.pl/index.php/kultura/olimpiady-konkursy-spotkania/143-olimpiada-i-konkurs-historyczny-losy-zolnierza-i-dzieje-oreza-polskiego/1202-xxi-final-ogolnopolskiego-konkursu-historycznego-im-mjr-marka-gajewskiego-losy-zolnierza-i-dzieje-oreza-polskiego-w-latach-1531-1683-od-obertyna-do-wiednia-rzeczpospolita-obojga-narodow-warszawa-2-4-czerwca-2016-r

http://wceo.com.pl/index.php/kultura/olimpiady-konkursy-spotkania/143-olimpiada-i-konkurs-historyczny-losy-zolnierza-i-dzieje-oreza-polskiego/894-final-xx-jubileuszowego-ogolnopolskiego-konkursu-historycznego-oraz-vii-ogolnopolskiej-olimpiady-tematycznej-im-mjr-marka-gajewskiego-losy-zolnierza-i-dzieje-oreza-polskiego-w-latach-972-1514-od-cedyni-do-orszy

 


GALERIA "XX Jubileuszowy Konkurs Historyczny "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego" - cd. zawodów finałowych"